Zdrowy sen niemowląt

06/24/2010dziecko

Czy moje dziecko śpi wystarczająco długo? – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Zdrowy sen jest przecież podstawą dobrego samopoczucia niemowląt. Ile godzin powinny one przesypiać i co zrobić, by nie miały kłopotów z zasypianiem? Spróbujemy znaleźć odpowiedzieć i znaleźć dobrą radę.


Długi i spokojny sen jest uważany za jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Jak długo powinno ono spać, żeby się wyspać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde ma bowiem swoje indywidualne potrzeby – są maluchy, które śpią krótko i to im wystarcza, ale także śpiochy. Najważniejsze, by niemowlę nie miało trudności z zasypianiem.


Sen niemowląt


Do prawidłowego rozwoju potrzebny jest przede wszystkim snu w regularnych i stałych porach dnia. Jego długość (ale i jakość) zależy od usposobienia i potrzeb dziecka – jedne śpią dłużej po południu, inne krócej, ale kilka razy dziennie. Nie ma tu sztywnych reguł. Wielu rodziców zaczyna się niepokoić, gdy dziecko coraz krócej śpi. Czy to normalne? Jak najbardziej – im starsze dziecko, tym mniej snu mu potrzeba. Nie należy się tym martwić, gdyż jest to naturalny i nieunikniony proces. Jeśli maluch jest zdrowy, pogodny, ma apetyt i prawidłowo się rozwija, to znaczy, że śpi dostatecznie długo w stosunku do zapotrzebowania organizmu na odpoczynek. Warto jednak znać normy właściwe kolejnym etapom rozwoju dziecka, aby stwierdzić, czy nie śpi ono zbyt krótko lub zbyt długo – może to oznaczać, że ma np. kłopoty ze snem, lub jest chore.


Zmiany trybu snu dzieckaOpisane zależności dobrze ilustruje poniższy diagram:Pod koniec pierwszego roku nawyki dziecka są już z reguły w pełni ukształtowane i nie zmie-niają przez kolejne 2 -3 lata.


Gdy śpi za długo


Zdarza się, że dziecko śpi zbyt krótko lub zbyt długo, często budzi się w nocy lub nie może zasnąć. Niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i raczej nie powinniśmy w ten naturalny rytm ingerować. Jednak gdy maluch bardzo długo śpi, należy go obudzić – zbyt długie czuwanie może stać się przyczyną zmęczenia i wzmożoną sennością (dzieję się tak, gdy spada poziom cukru we krwi). Regularne budzenie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków – jeśli zbliża się pora karmienia można dziecko delikatnie obudzić. Dłużej śpią niemowlęta karmione butelką (trawieni pokarmu zabiera u nich więcej czasu), a także dzieci z niską masą urodzeniową, wcześniaki. Budzić trzeba też dzieci cierpiące na żółtaczkę poporodową – są one wyjątkowo senne i mimo głodu nie budzą się same – a także po urazach głowy – senność może być objawem pourazowych powikłań.


Problemy z zasypianiem


Na długość snu dziecka wpływają też problemy z zasypianiem. Powodów tych trudności może być wiele, np. głód, wysoka temperatura, hałas, pobudzenie, dolegliwości alergiczne. Należy dbać o prawidłowy sen dziecka – jeśli wyeliminujemy problemy przy zasypianiu, cały cykl snu i aktywności dziecka nabierze bardziej harmonijnego charakteru i szybciej wykształtują się określone nawyki związane ze spaniem. Co robić, by uniknąć zakłóceń tego naturalnego rytmu?


METODY NA ZDROWY SEN


Nietypowe pytania


Rodzice często dzielą się swymi wątpliwościami z innymi osobami – proszą o radę rodzinę i znajo-mych, którzy też mają dzieci, uczestniczą w grupach dyskusyjnych i zabierają głos na forach interne-towych. Niektórzy mają naprawdę niecodzienne kłopoty. Oto odpowiedzi na kilka nietypowych pytań znalezionych w Internecie:


1. Czy to normalne, że dziecko chrapie?


Przyczyną chrapania jest najczęściej przerośnięty trzeci migdałek. Pediatra powinien skiero-wać dziecko do laryngologa. Inny możliwy powód to wiotkość krtani (nie wymaga ona szcze-gólnego leczenia przed ukończeniem 2 roku życia), alergia lub infekcją (w przypadku infekcji obrzęk śluzówki utrudnia prawidłowy przepływ powietrza przez nos).


2. Dlaczego dziecko podczas snu bardzo się poci?


Na ogół jest to naturalne zjawisko fizjologiczne, które występuje u zdrowych, małych dzieci karmionych piersią. Może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu, za ciepłym ubieraniem lub zaburzeniami laktacji. Utrzymująca się zbyt długo niemiła lub dziwna woń potu może być spowodowana chorobą genetyczną – mukowiscydozą. Można ją jednak łatwo wykluczyć kupując w aptece domowy test.


3. Dlaczego dziecko budzi się z krzykiem?


Dzieci w drugim roku życia miewają lęki nocne. Mają wówczas przyspieszony oddech i tętno oraz szeroko otwarte oczy. Niewolno krzyczeć i wybudzać przestraszonego malucha. Należy spokojnie do niego mówić, podać coś do picia.


4. Czy dziecku można dawać środki na sen?


Nie są one zalecane, ponieważ wpływają hamująco na czynności mózgu. Można podawać jedynie herbatki uspokajające dla niemowląt. Są łagodne i pomagają dziecku się zrelaksować. Kobieta karmiąca piersią może wypić napar z melisy – dziecko otrzyma wówczas odpowiednią dawkę z pokarmem.


5. Co robić, gdy malec chce się w nocy bawić?


Nie wolna pozwolić wciągnąć się zabawę. Dziecko w pewnym momencie zrozumie, że nie czas na zabawę minął i pora na sen. Aby nie było nocą zbyt aktywne, należy uważać, by nie spało za długo w ciągu dnia.


6. Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen?


Polega na zawijaniu noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. W pierw-szych tygodniach po porodzie sprzyja pogłębieniu snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Warunki przypominają dziecku okres, gdy jeszcze było w łonie mamy i ułatwia przyzwyczajenie się do samodzielnego spania.


Autor: Alicja Berman/red.Dziecko.pl


Fot. Katarzyna Piwecka FOTOGRAFIA RODZINNA Poznań

www.katarzynapiwecka.pldodajdo

Polecamy także:

<< Powrót do spisu